Laminátové podlahy ǀ Dřevěné podlahy ǀ Vinylové podlahy ǀ PVC ǀ Parkety

Faq-návody a rady okolo podlahy


Laminátové plovoucí podlahy

Z hlediska strukturního lze laminát klasifikovat jako "polymerní vláknový, nebo vrstvený kompozit". Co to znamená? Při výrobě laminátových podlah se používá jak laminování ve smyslu Složení dílce laminátové podlahy napouštění (dekorativního papíru pryskyřicemi), tak i laminování ve smyslu skládání vrstev na sebe. K pokládce podlah je zapotřebí speciální nářadí a tak je rozumné svěřit pokládku podlahy zkušeným odborníkům. Laminátové podlahy se pokládají zpravidla jako plovoucí, tzn. že se na podlahu nelepí. Mezi jednotlivými lamelami jsou zámkové spoje. Pokud se tyto spoje lepí, tak je položená podlaha později nerozebíratelná. Stále častěji se používají zámky, které se nelepí a jsou rozebíratelné, což umožňuje například výměnu poškozených lamel.Struktura laminátové podlahy

Ačkoliv laminátové podlahy patří k poměrné odolným povrchům, přece jen mají jisté nedostatky. Tím nejzásadnějším je menší odolnost k vlhkému prostředí. Nosná vrstva laminátové podlahy je citlivá na vlhkost, která u ní vyvolává objemové změny - bobtnání a opětovné sesychání. Protože u ní, na rozdíl od dřevěné podlahy, není možné při pokládce zatmelit spáry (nelze ji brousit), může se do ní dostat voda právě přes spáry při úklidu a čištění. To ale znamená, že laminátová podlaha se nesmí čistit za mokra! Nejlépe je použít takzvanou „sprejovou" technologii čištění, kdy je čisticí prostředek nastříkán na podlahu ze spreje a následně je setřen mopem. Odolnost proti vodě je možné zlepšit speciálním čistícím prostředkem pro impregnaci spár, který se nanáší po položení podlahy. Používání hadry na podlahu a kyblíku s vodou se saponátem dokáže s laminátovou podlahu pořádně zacvičit.

Jak vybírat laminátovou podlahu

Nakoupit co nejlevněji, nebo se spolehnout na renomovanou značku? Není naší snahou, propagovat ten či onen výrobek. Obecně však platí. že se vzrůstající cenou rostou úměrně i užitné vlastnosti zboží. Kvalitnější materiál je většinou odolnější, barevně stálejší a v neposlední řadě ušetří čas při pokládce podlahy díky preciznějšímu zpracování zámkových částí dílce. To v praxi znamená i hladší spáry a lepší vzhled i trvanlivost. Vždy je tedy nutno vybírat s ohledem na požadovanou životnost a předpokládané zatížení.

Údržba laminátové podlahy

Laminátové podlahy vyžadují minimální údržbu, a proto se snadno uklízí. Denní úklid je nejjednodušší suchým hadrem z mikrovlákna. Magnetické vlastnosti suchého hadru z mikrovlákna zajistí, aby i malé částice prachu usazené v drážkách byly odstraněny. Laminátové podlahy můžete uklízet i vysavačem za předpokladu, že u vysavače máte parketový kartáč nebo nasadíte hubici s kartáčem.

Dřevěné podlahy

Kromě příjemného a originálního vzhledu dřevěné podlahy přináší krytina obrovskou výhodu v podobě tepelné izolace. Dřevěná podlaha hřeje, a to nejen fyziky - je velmi příjemná i pro bosou nohu, ale také pocitově. Dřevo dýchá a hodně vydrží. Životnost dřevěných podlah sahá k 30ti a více rokům. Podlahy jsou antistatické a antialergické, bez problému proto mohou být použity v ložnicích i dětských pokojích. Obáváte-li se náročného čištění, nemusíte. Časy, kdy se muselo lézt po kolenou a podlahu voskovat a drátkovat kartáčem, jsou již za námi.

Typy dřevěných podlahStruktura třívrstvé dřevěné podlahy

Vícevrstvé dřevěné podlahy představují dvouvrstvé či třívrstvé dřevěné podlahy. Mezi plovoucí podlahy se řadí třívrstvá podlaha. Dvouvrstvé podlahy se lepí celoplošně a jedná se spíše o vylepšení klasických parket. Dvouvrstvé podlahy mají protitah a díky tomu jsou mnohem stabilnější než klasické vlysy. Další předností je konstrukční výška. Masivní prkna jsou celomasivní prkna v různých délkách, které jsou většinou určeny výrobou. Nejčastěji jsou v nabídce smrková, borovicová nebo dubová prkna Parkety jsou celomasivní dřevěné parkety v různých rozměrech a šířkách. Dodávají se buď jako masivní parkety, nebo jako průmyslové mozaiky.

Údržba dřevěné podlahy

Kromě zametání a vysávání se dřevěné podlahy mohou bez problému vytírat vlhkým hadrem či mopem, základem je však jejich důkladné vyždímání, nadměrné nánosy vody na podlaze nejsou žádoucí. Do vody můžeme přidat saponáty speciálně určené pro krytiny ze dřeva. Dřevěnou podlahu, stejně tak jako i mnohé další, je nutné chránit před mechanickým poškozením. Proto je dobré nohy nábytku podlepit měkkým materiálem, např. filcem či speciálními lepícími polštářky, které jsou dnes běžně dostupné.

PVC podlaha v rolích

Synteticky vyrobená podlahová krytina PVC (polyvinylchlorid) je často nesprávně označovaná jako „lino“. PVC podlahoviny se dělí na homogenní a heterogenní. Homogenní PVC je vyrobeno z jedné, většinou 2 mm silné vrstvy, probarvené v celé tloušťce. Trh nabízí několik variant designů, např. jednobarevný, mramorovaný nebo s různými vzorci. Heterogenní PVC se skládá ze dvou či více vrstev. Spodní vrstvu tvoří podložka, na ní je fotomateriál a svrchní průsvitná vrstva je nášlapná. Čím je nášlapná plocha vyšší, tím je PVC kvalitnější a déle vydrží. Viditelnou částí PVC je fototapeta nebo potisk. Díky tomu si můžeme vybírat ze široké škály vzorů různých přírodních materiálů, jako jsou dřevo, kámen, dlažba i kovy. Heterogenní PVC může také být měkčené nebo tvrzené. K využití v obytných prostorách je určeno především měkčené. Podlahoviny PVC se vyrábějí v rolích širokých 2, 3 a 4 metrů.

Vinylové podlahy

Jednou z variant PVC krytin jsou vinylové podlahy. U podlah z měkčeného vinylu tvoří nosnou vrstvu skelné rouno, které zaručuje rozměrovou stálost krytiny. Na ně je nanesena vrstva PVC potištěná fotomotivem. Pro trvanlivost a odolnost proti otěru je na povrchu čirá nášlapná vrstva. Měkká rubová mechanická pěna zajišťuje kromě tepelné a zvukové izolace také tvarovou paměť materiálu. Vyrábí se ve čtvercových, obdélníkových nebo lamelových panelech a kromě dřeva vzhledově imituje sklo, keramickou a kamennou dlažbu. Některé vinylové podlahy mají protiskluzný povrch pro vlhké prostředí. Pokládka je velmi jednoduchá. Vinylové Struktura vinylové podlahydílce se kladou těsně vedle sebe, proto mezi nimi nevznikne žádná spára. Na pohled působí dojmem, že podlaha je z jednoho kusu. Důležité je vinylovou podlahu pokládat na suchý, rovný povrch. Vzhledem k složitosti pokládky a její jisté časové náročnosti, bylo přirozeně jen otázkou času, kdy se objeví řešení, které bude k pokládajícímu přátelštější. Vzhledem k všeobecné oblibě různých zámkových podlah se tak přirozeně zámky objevily i u vinylových podlahových krytin. V zásadě k tomu výrobci přistupují dvěma způsoby. První je nalepení krytiny na nějakou pevnou podložku, například na HDF desku. Vznikne tak plovoucí podlaha podobná například laminátové podlaze. Její výhodou jednoduchá pokládka a také se tímto způsobem sníží citlivost krytiny na kvalitu podkladu. Na druhou stranu toto řešení ztrácí výhodu odolnosti k vlhkosti. Proto se poslední dobou začínají prosazovat řešení založená na zvýšení tloušťky podkladové vrstvy (5 mm a více) a jejím vyztužení, což umožňuje zámek vyfrézovat do samotné vinylové krytiny. U této konstrukce krytiny se musí oproti typu na HDF dbát na mírně lepší podklad, neztrácíme ale výhodu, kdy krytina zůstává odolná k vlhkosti.

Nevíte si rady jakou podlahu vybrat? Laminát, dřevo, pvc nebo vinyl?

Volejte nebo pište, rádi vám poradíme.

 

Telefon+420 607 200 224

Email

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Facebook

Facebook

 iaktuálně.cz

 • Nejen s prací ale i vstřícným chováním a velice slušným jednáním pana Kutheila jsem byla velice spokojena - kéž by bylo takových profesionálů více!
  Eva Jansa

  Nejen s prací ale i vstřícným chováním a velice slušným jednáním pana Kutheila jsem byla velice spokojena - kéž by bylo takových profesionálů více!
 • Příjemné a vstřícné chování. Profesionální práce. Vřele doporučuji všem, kteří hledají odborníka.
  Z.Malečková

  Příjemné a vstřícné chování. Profesionální práce. Vřele doporučuji všem, kteří hledají odborníka.
 • S prací i schováním p. Karla Kutheila jsem byl velmi spokojen. Doporučuji ho všem zákazníkům, kteří potřebují rychle a kvalitně položit linoleum.
  Lubomír Šourek

  S prací i schováním p. Karla Kutheila jsem byl velmi spokojen. Doporučuji ho všem zákazníkům, kteří potřebují rychle a kvalitně položit linoleum.
 • Pana Kutheila mohu jen doporučit. Rychlá dohoda, kvalitní a profesionální práce.

  Jakub

  Pana Kutheila mohu jen doporučit. Rychlá dohoda, kvalitní a profesionální práce.
 • S pokladkou vinylove podlahy jsme byli spokojeni, pecliva prace a dokonceni v terminu.
  Iveta

  S pokladkou vinylove podlahy jsme byli spokojeni, pecliva prace a dokonceni v terminu.
 • Byl jsem velice spokojen s profesionálním přístupen, se kterým byla naše záležitost vyřízena. Potřebovali jsme rychle a kvalitně upravit podlahu, která měla menší závady. Zvolili ... Zobrazit více..
  Ing. Pavel Porš

  Byl jsem velice spokojen s profesionálním přístupen, se kterým byla naše záležitost vyřízena. Potřebovali jsme rychle a kvalitně upravit podlahu, která měla menší závady. Zvolili jsme s manželkou řešení, ale nakonec jsme dali na radu pana Kutheila a nelitovali jsme. Vše bylo vyřízeno rychle, kvalitně a za dobrou cenu.
 • Pro spolupráci s panem Kutheilem jsem se rozhodla díky jeho velmi rychlé, slušné a vstřícné reakci na poptávku. Jakmile jsme se na všem domluvili šlo vše ráz na ráz, práci měl velmi... Zobrazit více..
  Martinová Lucie

  Pro spolupráci s panem Kutheilem jsem se rozhodla díky jeho velmi rychlé, slušné a vstřícné reakci na poptávku. Jakmile jsme se na všem domluvili šlo vše ráz na ráz, práci měl velmi rychle hotovou a především kvalitně odvedenou. Vždy ho budu doporučovat, své práci rozumí a je vidět že ji má rád :)

 • Pana Kutheila mohu jen doporučit, především profesionální přístup, rychlost a spolehlivost.
  T.Vít

  Pana Kutheila mohu jen doporučit, především profesionální přístup, rychlost a spolehlivost.
 • Za mne a manželku spokojenost. Rychlé a vstřícné jednání, mohu jen doporučit.
  M. Kratochvíl

  Za mne a manželku spokojenost. Rychlé a vstřícné jednání, mohu jen doporučit.
 • Pana Kutheila doporučuji všem, protože je velmi vstřícný, slušný, spolehlivý a svojí práci rozumí. Vše proběhlo tak, jak bylo domluveno k oboustranné spokojenosti. Doporučuji všem.
  V. Ferencová

  Pana Kutheila doporučuji všem, protože je velmi vstřícný, slušný, spolehlivý a svojí práci rozumí. Vše proběhlo tak, jak bylo domluveno k oboustranné spokojenosti. Doporučuji všem.
 • Byla jsem velice spokojena jak s kvalitou provedené práce, tak i s profesionálním jednáním pana Kutheila při domlouvání zakázky. Mohu doporučit!
  Marcela Obešlová

  Byla jsem velice spokojena jak s kvalitou provedené práce, tak i s profesionálním jednáním pana Kutheila při domlouvání zakázky. Mohu doporučit!
 • Pana Kutheila jsme si vybrali na základě referencí a doporučení známých. Spolupráce s ním byla vstřícná, rychlá a velmi profesionální. Mohu jen a jen doporučit !!!
  Kateřina

  Pana Kutheila jsme si vybrali na základě referencí a doporučení známých. Spolupráce s ním byla vstřícná, rychlá a velmi profesionální. Mohu jen a jen doporučit !!!
 • Pana Kutheila mohu doporučit.

  Lydie

  Pana Kutheila mohu doporučit.
 • Pana Kutheila rozhodně doporučuji. Termín pokládky rychlý, férový člověk a vážně šikovný.
  Zuzana Malinová

  Pana Kutheila rozhodně doporučuji. Termín pokládky rychlý, férový člověk a vážně šikovný.
 • Pan Kutheila lze jen doporučit. Domluva termínu rychlá a odvedená práce taktéž kvalitní a v domluveném termínu. Vše proběhlo bez problému.
  Jiří P.

  Pan Kutheila lze jen doporučit. Domluva termínu rychlá a odvedená práce taktéž kvalitní a v domluveném termínu. Vše proběhlo bez problému.
 • S praci pana Kutheila jsme byli moc spokojeni. Poradil nam s vyberem, vse slibene dodrzel, komunikoval obratem a casove byl velmi flexibilni. Muzeme vrele doporucit.
  Gabriela Maňáková

  S praci pana Kutheila jsme byli moc spokojeni. Poradil nam s vyberem, vse slibene dodrzel, komunikoval obratem a casove byl velmi flexibilni. Muzeme vrele doporucit.
 • nic moc , než jsme se vždy otočili měl hotovo a ani při kontrole jsme nenašli nic zač by jsme žádali pořádnou slevu - zklamal nás , i při jednání se s námi nehádal a na to my nejsme... Zobrazit více..
  václav

  nic moc , než jsme se vždy otočili měl hotovo a ani při kontrole jsme nenašli nic zač by jsme žádali pořádnou slevu - zklamal nás , i při jednání se s námi nehádal a na to my nejsme zvyklý , ...

  dokonce strpěl i naši neschopnost včas jej zásobit ....,je to zvláštní člověk ,vhodný jen tak pro obyčejné lidi , nám vyčůraným se nehodí....
 • S prací jsem spokojená. Vše proběhlo dle dohody, podlaha sedí. Mohu doporučit.
  Hana S.

  S prací jsem spokojená. Vše proběhlo dle dohody, podlaha sedí. Mohu doporučit.
 • Super domluva, rychlá a perfektní práce. Vysvětlil a poradil co proč a jak. Doporučuji!!!
  Michal Pojman

  Super domluva, rychlá a perfektní práce. Vysvětlil a poradil co proč a jak. Doporučuji!!!
 • Naprostá spokojenost s odvedenou prací i s jednáním pana Kutheila. Mohu doporučit.
  Filip M.

  Naprostá spokojenost s odvedenou prací i s jednáním pana Kutheila. Mohu doporučit.
 • Pan Kutheil je opravdu moc dobrý podlahář - velmi rychle jsme se domluvili na spolupráci, nastoupil za pár dní a přestože u nás pokládal podlahu v celém bytě (asi 80 m2) a nebylo to... Zobrazit více..
  Petr Papírník

  Pan Kutheil je opravdu moc dobrý podlahář - velmi rychle jsme se domluvili na spolupráci, nastoupil za pár dní a přestože u nás pokládal podlahu v celém bytě (asi 80 m2) a nebylo to vůbec jednoduché, měl hotovo za dva dny. I cenou mě moc potěšil (a ani v náznaku se nepokusil ji nijak navýšit). Kvalita práce je perfektní a dokázal se vypořádat i s docela komplikovaným podkladem a různými nerovnostmi. Potěšilo mě, že mi nevymlouval plovoučku jako jiní podlaháři, ale prostě ji velmi pěkně položil. Je to zjevně moc slušný člověk, se kterým je radost spolupracovat. Doufám, že takových řemeslníků bude jen přibývat.
 • S prací i jednáním pana Kutheila jsem byla velice spokojená. Velice příjemné, rychlé jednání a perfektně odvedená práce bez chybičky. Určitě doporučuji.
  Ilona Kinclová

  S prací i jednáním pana Kutheila jsem byla velice spokojená. Velice příjemné, rychlé jednání a perfektně odvedená práce bez chybičky. Určitě doporučuji.
 • S provedenou prací pana Kutheila jsem byl velmi spokojen. Byl vstřícný, komunikativní, pracovitý a současně rychlý. Ve svém profesním oboru je opravdu zdatný a především jsem byl... Zobrazit více..
  David D.

  S provedenou prací pana Kutheila jsem byl velmi spokojen. Byl vstřícný, komunikativní, pracovitý a současně rychlý. Ve svém profesním oboru je opravdu zdatný a především jsem byl spokojen s kvalitou odvedené práce. Mohu jen vřele doporučit.
 • S prací pana K. Kutheila jsem byla moc spokojená, velmi ochotný, pracovitý a rychlý.
  helena Plecháčová

  S prací pana K. Kutheila jsem byla moc spokojená, velmi ochotný, pracovitý a rychlý.
 • I já se připojuji ke všem spokojeným zákazníkům !!!! V dnešní době až neobvyklé,že vše na čem se domluvíte,platí…...že svou práci udělal perfektně,bez případných... Zobrazit více..
  Ivona Závodská

  I já se připojuji ke všem spokojeným zákazníkům !!!! V dnešní době až neobvyklé,že vše na čem se domluvíte,platí…...že svou práci udělal perfektně,bez případných reklamací,kdy by člověk ztrácel nervy s dohadováním.....mohu jen doporučit...….!!!!!!!!!!!!!!!
 • Velká spokojenost.
  Bohdan

  Velká spokojenost.
 • Pan Kutheil je vynikající řemeslník. Spolehlivý, slušný, pracovitý. Jednání bylo velmi rychlé, vše proběhlo přesně podle domluvy. Mohu vřele doporučit.
  M.K.

  Pan Kutheil je vynikající řemeslník. Spolehlivý, slušný, pracovitý. Jednání bylo velmi rychlé, vše proběhlo přesně podle domluvy. Mohu vřele doporučit.
 • Na pana Kutheila jsem dostala doporučení od kolegyně, stejně jako ona jsem byla naprosto spokojená s jednáním a provedením práce. Také doporučuji!
  Anna V.

  Na pana Kutheila jsem dostala doporučení od kolegyně, stejně jako ona jsem byla naprosto spokojená s jednáním a provedením práce. Také doporučuji!
 • S prací pana Kutheila jsem byla velice spokojená. Domluva byla rychlá, rozpočet dodržen a výsledek nad očekávání. Tam kde ostatní firmy viděly "velký problém", dokázal přijít s... Zobrazit více..
  Lucie Kosilová

  S prací pana Kutheila jsem byla velice spokojená. Domluva byla rychlá, rozpočet dodržen a výsledek nad očekávání. Tam kde ostatní firmy viděly "velký problém", dokázal přijít s lepším řešením. I přes náročnost celého procesu (Dodání materiálu, demontáž stávajících dřevěných parket, prken, příprava podkladu, pokládka vinylové podlahy na 40m2 + lišty a prahy) byl s prací hotov za několik dní. Pan Kutheil je profesionál a jeho práci můžu s čistým svědomím vřele doporučit.